„W poszukiwaniu cybersiostrzeństwa”

Warsztat kreatywny i rozmowa

Instagram, LinkedIn, Facebook, TikTok, Spotify, YouTube, Discord, Twitter i inne.  

Skoro wszystkie jesteśmy różne i na wiele różnych sposobów podłączamy się do sieci, korzystając z rozmaitych metod i urządzeń, to gdzie jest punkt styku, który możemy nazwać bezpieczną i odważną przestrzenią do opowiadania herstorii?

Rozmawiając o sposobach na działania w sieci, które podejmuje Muzeum HERstorii Sztuki, a także nasze osobiste doświadczenia aktywistyczne i herstoryczne, stworzymy kolaż cybersiostrzeństwa. Ta cyfrowa mapa myśli stanie się narzędziem prezentującym nas jako użytkowniczki sieci – opisze co nas łączy ale także podkreśli naszą różnorodność. 

Każda uczestniczka będzie mogła na swój własny sposób przedstawić jak rozumie budowanie cybersiostrzeństwa, czyli przestrzeni wspólnej. Jak? Poprzez stworzony przez siebie kontent: filmik, poezję, fotografię, obraz, czy nawet figurkę wykonaną z plasteliny, którą sfotografujemy i przeniesiemy do cyfrowego świata. Kolaż pomoże nam unaocznić sobie to jak bardzo się różnimy, ale jednocześnie jak wiele może nas łączyć.

Przy kreatywnym działaniu i tworzeniu poruszymy także temat ciemnej strony Internetu i niebezpieczeństw związanych z jego użytkowaniem. Hejterzy, trolle, doxing, cyberstalking – czy wszystkie rozumiemy te pojęcia i wiemy jak sobie z nimi radzić? Poruszymy także istotną sprawę zdrowia psychicznego oraz wymienimy się sposobami i metodami na to jak dbać o nasz dobrostan i jak radzić sobie z niebezpiecznymi sytuacjami w sieci.

Prowadzenie: 

Marta Grabowska – historyczka sztuki i kuratorka, wiceprezeska MuHER. Jej praktyka opiera się o idee ruchu Slow Art, feminizmu intersekcjonalnego, oraz dekolonialnego spojrzenia na budowanie narracji o świecie.  Marta jest absolwentką  Birkbeck College, University of London, oraz Central Saint Martins, University of London, NODE Centre for Curatorial Studies w Berlinie i Easttopics Curatorial w Budapeszcie. Realizowała wystawy, rezydencje i wydarzenia artystyczne w Polsce (m.in Hydrofeministyczny Festiwal Sztuki Rytuały Wody w Krakowie, 2022) Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemczech, Chinach, USA oraz online. Członkini British Art Network, Working Class Creatives oraz Saloon London.

Wydarzenie zostało zainicjowane przez INCLUDE + The Inclusive Digital Economy Network + i  zorganizowane przy współpracy z University of Leeds, Engineering and Physical Sciences Research Council 

Więcej o programie INCLUDE|+  znajdziesz na www.https://includeplus.org/

Zobacz kolaż: https://encr.pw/b4bcm 

Napisz na czesc@muher.org jesli chcesz dodać swoja cyber-cegiełkę do naszego kolażu.