FAQ

czyli MuHER w ogniu pytań!

Jak powstał pomysł na Muzeum HERstorii Sztuki?

Idea instytucji, której misja skupiona jest na herstorii (rozumianej szeroko jako opowiadanie historii osób wykluczonych z głównego nurtu), zrodziła się wokół dyskusji na temat przyszłości Kossakówki, która rozgorzała w lokalnym środowisku w maju 2021 roku. 

Temat zwrócił uwagę głównej inicjatorki przedsięwzięcia Aśki Warchał-Beneschi ze względu na niesamowity potencjał tak ważnego na mapie Krakowa miejsca, które popadło w „ruinę zapomnienia”.  Aśka zauważyła potencjał Kossakówki i zainicjowała stworzenie inicjatywy prowadzącej do zmaterializowania idei. Główną osią pomysłu była chęć pokazania kobiet z rodu Kossaków, a także stworzenia przestrzeni dla mieszkanek i mieszkańców Krakowa – tych z okolic Kossakówki, a także tych, którzy chcieliby aktywnie uczestniczyć w tworzeniu nowej instytucji miejskiej Muzeum HERstorii Sztuki poświęconej herstorii sztuki.

Dlaczego w nazwie jest słowo HERstoria?

Polskie słowo herstoria jest dosłownym tłumaczeniem angielskiego terminu herstory. Słowo to pojawiło się w języku angielskim w latach 70. XX wieku w ramach działań drugiej fali feminizmu. Powstało przez zastąpienie przedrostka his- w słowie history, przedrostkiem her-. Taka gra słów miała podkreślić opisywanie historii z perspektywy feministycznej z naciskiem na rolę kobiet w dziejach.

W nazwie Muzeum HERstorii Sztuki zamieściłyśmy słowo HERstoria, by jeszcze bardziej podkreślić misję fundacji i odróżnić nazwę od innych instytucji i organizacji o podobnym profilu.

Muzeum HERstorii Sztuki czy MuHER? 

Fundacja Muzeum HERstorii Sztuki to oficjalna określenie naszej organizacji, częściej posługujemy się Muzeum HERstorii Sztuki. Nazwa jest długa, a my lubimy upraszczać życie. Myślałyśmy o skrócie i początkowo posługiwałyśmy się MHER. W grudniu 2022 roku dodałyśmy jedną literę i tak powstało MuHER – o wiele wygodniejsze w użyciu. Miesiąc później zdecydowałyśmy, że MuHER będzie oficjalnym akronimem Muzeum HERstorii Sztuki. Co więcej, muher to fonetyczny zapis hiszpańskiego słowa mujer, które oznacza kobietę. Lepszego skrótu nie mogłyśmy sobie wymarzyć!

Co to znaczy muzeum latające”? 

Określamy MuHER mianem „muzeum latające” i „muzeum rozproszone” – nie mamy fizycznej siedziby. Brak budynku, w którym można nas odwiedzić, nie powstrzymuje nas od działania. Taka forma funkcjonowania umożliwia nam wchodzenie we współprace i kooperacje z bardzo wieloma podmiotami oraz pozwala działać w wielu kontekstach.

Jakie działania prowadzi MuHER?

Zespół Muzeum HERstorii Sztuki to specjalistki szeroko pojętej kultury i sztuki. Prowadzimy wiele działań skierowanych do zróżnicowanych grup odbiorców, a naszym nadrzędnym celem jest działać egalitarnie i równościowo tworząc przestrzeń otwartą i odważną.

Realizujemy cykle: #herstoriawewtorek, Nasze Poruszenia, Jak one to robią i Poszukiwaczki, które publikujemy na stronie internetowej i social mediach. Dla miłośniczek i miłośników podcastu Mówi MuHER, a dla fanek i fanów niszowych publikacji zin Ariadna. Organizujemy wydarzenia skierowane do społeczności akademickiej na przykład Ogólnopolską Konferencję Naukową „Zaciętość dumy w osamotnieniu” Marii Konopnickiej w 180. rocznicę urodzin i artystycznej:  Hydrobiennale (pierwsza edycja jako Festiwal Rytuały wody). W okresie letnim zachęcamy do wzięcia udziału w Lecie z HERstorią – program tego cyklu zawsze jest różnorodny i bogaty – każdx znajdzie coś dla siebie!

To nie wszystko, co mamy w swojej ofercie, dlatego zachęcamy do śledzenia nas na bieżąco.

Chętnie współpracujemy z innymi osobami, które tak jak my realizują działania i projekty herstoryczne – współorganizujemy, występujemy jako gościnie i matronujemy. Jesteśmy wszechstronne, bo HERstoria jest wszędzie!

Kto tworzy MuHER?

Muzeum HERstorii Sztuki tworzy wiele osób, które współpracują z nami, popularyzując herstorię, budując sprawczość i dając nadzieję na dialog. Zapraszamy do zakładki Zespół, by dowiedzieć się o nas więcej.