O Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie

Oddolna inicjatywa obywatelska Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie w zaskakującym zwrocie akcji pisze kolejną kartę dziedzictwa kobiet z rodziny Kossaków. W majowym sporze o zabytkową willę, siedzibę rodziny, najodleglejsze środowiska nagle zgodziły się ze sobą, wskazując wszystkie na wagę dorobku Magdaleny Samozwaniec, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak. Czy opowiadanie sobie nawzajem historii kobiet, lokalnych herstorii, stwarza możliwość nawiązywania dialogu? Czy znajdziemy więcej zrozumienia dla siebie nawzajem ściągając te postaci z pomników i z empatią odkrywając ich wielowymiarowość?

Postulujemy utworzenie pod Wawelem agory miejskiej, hyde parku, gdzie w przejrzystych procedurach układania programu wystaw i wydarzeń każda osoba będzie czuła się reprezentowana oraz w bezpiecznej przestrzeni dostanie możliwość wychodzenia poza swoją bańkę i konfrontowania wątpliwości. Ze swobodą wypowiedzi, z otwartością, z szacunkiem do granic własnych oraz innych.

Takie marzenie ma szansę niebawem się spełnić, zmaterializować w postaci wąskiej przestrzeni na wystawy czasowe o różnorodnym doświadczeniu kobiecym. Niepozornej, ale fermentującej, spinającej, trwającej. Postulujemy utworzenie Muzeum HERstorii Sztuki przy Muzeum Rodziny Kossaków w willi Kossakówka jako nowej instytucji miejskiej. Potrzebujemy przestrzeni wspólnych, współczesnych salonów otwartych, otwartych prawdziwie na każdą osobę. Potrzebujemy tego miejsca teraz.

Jako Inicjatywa_Instytucji działamy w 3 obszarach: HERstrorii Sztuki (wzmacniamy przez wiedzę o przeszłości i poprzez zapewnianie widoczności dzisiaj), Nadziei (szukamy narzędzi dialogu skutecznych we współczesnym świecie), Sprawczości (pokazujemy, jak można działać w duchu siostrzeństwa, sieciujemy zmianę).

I o tym tu przeczytasz.

Na naszej stronie polecamy Twojej uwadze szczególnie #herstoriewewtorki. Pokazujemy co tydzień, że herstoria to nic nowego. Dzieje się od zawsze, tak jak od zawsze są kobiety i ich doświadczenia. Nowa jest uwaga, z jaką patrzymy na te zjawiska. Zapraszamy do wspólnego przyglądania się i przeglądania się w nich.

Z kolei w cyklu #jestemKossakówką pokazujemy dobre praktyki współczesnego muzealnictwa. Udowadniamy, że myślenie jednocześnie z rozmachem dla tu i teraz, ale też z respektem dla dziedzictwa przeszłości jest możliwe.

To Magazyn. W Aktualnościach znajdziesz informacje o bieżących i przeszłych wydarzeniach, a jeśli chcesz osiągnąć perspektywę patrzenia 360° na nasze zaangażowanie w tworzenie tak przestrzeni dialogu w Muzeum HERstorii Sztuki, jak i działania na rzecz fajnego Muzeum Rodziny Kossaków, zajrzyj do Chronologii.

Niebawem uruchamiamy petycję na rzecz utworzenia nowej, ekscytującej instytucji miejskiej!

Będzie się działo, pozostańmy w kontakcie! Choćby przez Facebooka.