Nasze poruszenia: „Przewodnik lesbijski po katolickiej szkole” Sonora Reyes

Książka dla nastolatków. Wydawnictwo dla nastolatków. A jednak coś było w tym tytule i pięknej kolorowej okładce co sprawiło, że zapragnęłam przeczytać. I było warto.

To przepiękna opowieść o dojrzewaniu, o wyzwaniach przed którymi stoi młoda osoba, która odkrywa siebie i swoją orientację seksualną, o pierwszej miłości. Ale również o wyzwaniach stojących przed rodzicami i szkołami. 

Szczególnie zwrócił też moją uwagę wątek rasistowski, klasowy i społeczny. Bohaterka ma   korzenie meksykańskie, lubi podkreślać swoją egzotyczną urodę, co spotyka się z niewybrednymi komentarzami koleżanek (białych przedstawicielek wyższej klasy). Wzruszająca jest historia ojca bohaterki, który nie może być z rodziną.

Według mnie to wspaniała, momentami zabawna, momentami wzruszająca pozycja, która porusza dużo wątków feminizmu intersekcjonalnego. I robi to współczesnym językiem, w kontekście mediów społecznościowych, hasztagów, wszystkiego co dla nastolatków jest nieodzownym częścią dnia codziennego.

Wspaniale było poszerzyć swoja perspektywę i zobaczyć kontekst młodych queerowych osób. Życzyłabym sobie, aby powstała taka książka w polskich realiach. Bo osoby queerowe są wśród nas, w każdym wieku. I ich reprezentacja w mediach jest niezwykle potrzebna. 

Aneta Pawłowska