Spotkania

W ramach Lata z HERstorią zapraszamy na spotkania i wydarzenia organizowane przez nas i we współpracy z nami! Poniżej nasze propozycje na spędzanie razem czasu #latozherstorią

Nadchodzące wydarzenia

Do czego potrzebujemy herstorii? + Joga z HERstorią
03.08.2022
MuFo Strzelnica ul. Królowej Jadwigi 220
godzina 16:30 joga, 17:30 otwarte spotkanie
Wydarzenie na Facebooku – tutaj wszystkie szczegóły!

Herstoria – słowo powstałe z gry słownej. Zaczepia, budzi kontrowersje, odwraca konwencję ustalonej wersji historii. Czy go potrzebujemy? Jeżeli zastanawiasz się po co wprowadzać “nowy” termin, to spotkanie jest właśnie dla Ciebie. Zastanowimy się na nim co to oznacza myśleć  herstorycznie i w jakich momentach warto do tego sięgać. Czy herstoria może być przydatna na co dzień? I czy w ogóle musi być przydatna?

W czasie spotkania na przykładach (tekstowych/wizualnych) omówimy wspólnie używanie herstorii w praktyce. Porozmawiamy jak się czujemy z tym słowem i czy ono do nas przemawia, a może wymyślimy inne określenie na odkrywanie kobiecej perspektywy.

„Joga z HERstorią”, która odbędzie się przed spotkaniem, pozwoli na oderwanie myśli, zyskanie nowej perspektywy, powrót do własnych przeżyć i odczuć.🤩

Zapraszamy na praktykę jogi inspirowaną herstoryczną perspektywą w okolicznościach ogrodu MuFo. Doświadczona joginka we współpracy z Muzeum Herstorii Sztuki stworzyła wyjątkowe zajęcia. Joga w muzeum to prawdziwa gratka.🤸‍♀️ Praktyka pobudzi do uważności i otwarcia na własną, prywatną perspektywę, którą jest niezwykle istotna w herstorycznym myśleniu.

Ania Juchnik – instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalnością Hatha Joga. Ania na co dzień zajmuje się podnoszeniem świadomości na temat znaczenia aktywności fizycznej oraz zwiększaniem mobilności ciała. Korzysta z szeregu metod pracy z oddechem – relaksujących, wyciszających, ułatwiających radzenie sobie ze stresem, o których wiedzę nabyła podczas kursów w Polsce, Tajlandii i Meksyku.

Ważne informacje:

▪️Cena: zajęcia Joga z Herstorią – 20 zł. Bilety dostępne w systemie sprzedaży MuFo lub w dniu wydarzenia na miejscu.

▪️Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

▪️Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560.

▪️Nie ma konieczności uczestniczenia w obu wydarzeniach.Spotkanie pt. Do czego potrzebujemy Herstorii odbywa się w ramach Klubu MuFo Strzelnica, nie ma konieczności rezerwacji.

Jak zwiedzać i tworzyć wystawy? 
Szczegóły wydarzenia już wkrótce!

W Muzeum HErstorii Sztuki bardzo nie lubimy słowa powinno. Często zachęcamy nawet do wykreślenia go ze swojego słownika. W przypadku zwiedzania stwierdzamy, że warto wykreślić je nawet podwójnie. Kompletnie o nim zapomnieć.

Czy słyszeliście o “efekcie muzeum”? Na wystawach zachowujemy się zupełnie inaczej niż w codziennych sytuacjach, przez to zmienia się też nasza percepcja, z większym skupieniem oglądamy to co jest nam pokazywane, przypisujemy dodatkowe znaczenia, czujemy, że oczekuje się od nas określonych reakcji. Na spotkaniu zastanowimy się czy warto pozbyć się “efektu muzeum”, aby nie ograniczać się sztywnymi wymaganiami i wyjść poza określone schematy, a może warto podkręcić niektóre elementy “efektu muzeum”, aby uczynić ze zwiedzania bogate, wyjątkowe doświadczenie.  

Na spotkaniu porozmawiamy również o ruchu Slow Art, o różnych sposobach zwiedzania, o tworzeniu wystaw i ich aranżacji. 

Czy interesujecie się jak wystawy mogą być angażujące, dostępne lub bardziej przyjazne? Wpadajcie, będziemy o tym rozmawiać!

Czy możemy się nie zgadzać? 

Rozmowa wydaje się być łatwą aktywnością. Co w tym może być trudnego?  Mówienie, słuchanie, odpowiadanie – nauczyliśmy się tego już dawno. Jednak okazuje się, że w jej czasie wiele może pójść nie po naszej myśli. I co wtedy zrobić? Jak się zachować, gdy ktoś się z nami nie zgadza? Z różnych dyskusji osoby wychodzą często oburzone, zranione i niezrozumiane. Okazuje się, że rozmowa stanowi nie lada wyzwanie. Czy warto się go podejmować?

Jako Muzeum HERstorii Sztuki uznajemy, że tak. Spotkanie z odmiennymi perspektywami i  poznanie zróżnicowanych doświdczeń często niesie ze sobą realne i wartościowe zmiany. Jednak warto się wcześniej przygotować na różny przebieg dyskusji, zrozumieć jak można dogdywać się z innymi i jak można się z nimi nie zgadzać.

Czy w czasie naszego działania znalazłyśmy idealny przepis na dialog? Raczej nie, dlatego bardzo chętnie poszukamy go razem z Wami.

Archiwum

Muzeum latające – a co to? O Muzeum HERstorii Sztuki i muzeach w ogóle
12.07.2022
plac Jana Matejki 4, godzina 18:00
Wydarzenie na Facebooku – tutaj wszystkie szczegóły!

Zapraszamy na spotkanie z Latającym Muzeum – dostępnym, mobilnym, zaangażowanym społecznie. Nietypowym, niemieszczącym się w definicje i wyobrażenia. Zobaczcie jak działa Muzeum Herstorii Sztuki i podzielcie się swoją perspektywą na to, jak powinny wyglądać współczesne muzea.

W czasie spotkania będziemy zastanawiać się:

  • czy muzeum może istnieć bez siedziby?
  • co oznacza kolekcja i jak można ją tworzyć?
  • czy muzea mogą nieść zmianę społeczną?
  • czy wystawy mogą być współtworzone z odbiorcami?
  • na jakie potrzeby mogą odpowiadać współczesne muzea?

Podzielimy się swoimi przemyśleniami, opowiemy przed jakimi wyzwaniami stajemy będąc Latającym Muzeum. Chcemy wciągnąć również Was w tę dyskusję, poznać jak najwięcej opinii, zapytać czego oczekujecie od muzeów i jak mogą się one zmieniać. 

Będzie to niezwykły wieczór, w czasie którego możecie również dopytać  o naszą inicjatywę. Rok temu spotkaliśmy się w tym miejscu w rozmowie o miejskich planach, lokalnych muzeach i o Kossakówce. Jaką drogę pokonałyśmy od tamtego momentu? Tego dowiecie się na spotkaniu. Jedno możemy Wam zdradzić: wciąż zastanawiamy się jak siać ferment.