W sobotę 2 kwietnia 2022 roku odbędzie się już 12. edycja międzynarodowego festiwalu Slow Art Day, czyli Dnia Wolnej Sztuki.
W tym roku także my, jako jedyna polska instytucja
, dołączamy do grona gigantów takich jak Tate Modern, Louvre czy MoMA i serdecznie zapaszamy do wspólnego świętowania!
~~~
Przygotowałyśmy dla Was:
Przewodnik z ćwiczeniami na uważne patrzenie, zaadresowany do osób w róznym wieku, w którym przyglądamy się pracy pt. “Płonąca żyrafa” autorstwa Marii Pinińskiej-Bereś. Rzeźba znajduje się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku.
Przewodnik opracowany przez Zofię Ozaist-Zgodzińską, Martę Grabowską oraz Ankę Miśkiewicz będzie dostępny w dniu festiwalu, do pobrania z naszych social mediów w formie PDF.
oraz
Wydarzenie online, czyli „Medytację z obrazem”. Podczas 20 minutowej sesji skupimy się na kontemplacji dzieła
artystki Tetiany Jabłońskiej pt. “Poranek” i jego osobistym odczuwaniu, oraz dowiemy się kilku ciekawych informacji na temat samej twórczyni i jej praktyki artystycznej.
Nagranie sesji, opracowanej i poprowadzonej przez naszą kuratorkę Martę Grabowską, będzie dostępne na muzealnym Facebooku – do samodzielnej medytacji w dowlnej chwili, w domowym zaciszu.
~~~
Zaraz, zaraz…co to jest Slow Art??
Średni czas jaki spędzamy na patrzeniu na dzieło sztuki wynosi zaledwie 30 sekund – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Lisę F. Smith i Jeffrey’a K. Smith’a w 2001 w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA). Slow Art Day proponuje alternatywę, to wydarzenie celebrujące doświadczenie uważnego patrzenia i próbę nawiązania dialogu z dziełem sztuki. Uważne patrzenie oraz otwartość na wszystko co może przynieść doświadczenie obcowania z dziełem sztuki niesie korzyści porównywalne z medytacją. Pomaga w koncentracji, poprawia pamięć, uwalnia stres i zwiększa produkcję serotoniny – hormonu szczęścia.
Do zobaczenia!