Slow Art Day z Muzeum HERstorii Sztuki

W sobotę 2 kwietnia 2022 roku odbędzie się już 12. edycja międzynarodowego festiwalu Slow Art Day, czyli Dnia Wolnej Sztuki.

W tym roku także my, jako ✨ jedyna polska instytucja ✨, dołączamy do grona gigantów takich jak Tate Modern, Louvre czy MoMA i serdecznie zapaszamy do wspólnego świętowania!

~~~
Przygotowałyśmy dla Was:

🏛👁 Przewodnik z ćwiczeniami na uważne patrzenie, zaadresowany do osób w róznym wieku, w którym przyglądamy się pracy pt. “Płonąca żyrafa” autorstwa Marii Pinińskiej-Bereś. Rzeźba znajduje się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, w Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku.

📍Przewodnik opracowany przez Zofię Ozaist-Zgodzińską, Martę Grabowską oraz Ankę Miśkiewicz będzie dostępny w dniu festiwalu, do pobrania z naszych social mediów w formie PDF.

oraz

🧘‍♀️ 🖼 Wydarzenie online, czyli „Medytację z obrazem”. Podczas 20 minutowej sesji skupimy się na kontemplacji dzieła 🇺🇦 artystki Tetiany Jabłońskiej pt. “Poranek” i jego osobistym odczuwaniu, oraz dowiemy się kilku ciekawych informacji na temat samej twórczyni i jej praktyki artystycznej.

📍Nagranie sesji, opracowanej i poprowadzonej przez naszą kuratorkę Martę Grabowską, będzie dostępne na muzealnym Facebooku – do samodzielnej medytacji w dowlnej chwili, w domowym zaciszu.

~~~

👀 Zaraz, zaraz…co to jest Slow Art??

Średni czas jaki spędzamy na patrzeniu na dzieło sztuki wynosi zaledwie 30 sekund – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Lisę F. Smith i Jeffrey’a K. Smith’a w 2001 w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA). Slow Art Day proponuje alternatywę, to wydarzenie celebrujące doświadczenie uważnego patrzenia i próbę nawiązania dialogu z dziełem sztuki. Uważne patrzenie oraz otwartość na wszystko co może przynieść doświadczenie obcowania z dziełem sztuki niesie korzyści porównywalne z medytacją. Pomaga w koncentracji, poprawia pamięć, uwalnia stres i zwiększa produkcję serotoniny – hormonu szczęścia.

Do zobaczenia!