Wystawa HYSTERY pt. “ENDO[F] ME. Endometrioza: histeria nasza powszechna”

Muzeum HERstorii Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy HYSTERY pt. “ENDO[F] ME. Endometrioza: histeria nasza powszechna”

🩸Wernisaż: niedziela, 17.07, g. 20:00
📍 KIOSK, Rynek Podgórski 8, Kraków
👩‍🔧 Kuratorka: Marta Grabowska
🔉 Dźwięk: Marcin Pietruszewski

Wydarzenie na Facebooku

“Jestem i zawsze byłam histeryczką. Pierwszy okres miałam w wieku 13 lat – krwawiłam non-stop, bolało jak cholera, anemia nie dawała mi żyć. “Do pierwszej ciąży”, “wmawiasz sobie”, “za dużo tego i tamtego” – mówili. 14 lat później okazało się, że mam endometriozę – chorobę przez wieki ignorowaną jako tzw. “babski ból”. Jestem jedną z 176 milionów osób na świecie, które chorują na endometriozę. Endometrioza cichutko wyżera mnie od środka a ja dalej włóczę się po gabinetach ginekologicznych. Zapraszam Was do jednego z nich.”

🩸

ENDO[F] ME to multisensoryczna wystawa symulująca wizytę w surrealistycznym gabinecie ginekologicznym, w którym cukierkowe i kiczowate elementy ekspozycji przeplatają się z powidokami bólu, wykluczenia i strachu.

To także próba oswojenia traumy związanej z dośwadczeniem wykluczenia zdrowotnego kobiet i osób z macicą (gr. „hystera”) oraz zmierzenia się z tematem niewidocznej niepełnopsprawności, jaką jest endometrioza. “Co boli? Przecież to normalne!”, “Taka już twoja natura.”, “Histeryzujesz!” – równie lekceważące słowa często słyszą osoby przechodzące przez proces diagnostyczny tej choroby. A tutaj to endometrioza staje się głowną bohaterką wystawy i nie sposób odwrócić od niej wzroku.

HYSTERA tworzy w KIOSKU bezpieczną i odważną przestrzeń, w której wolno krzyczeć, płakać, przeklinać, krwawić za dużo, mówić otwarcie o dramatach menstruacyjnych i związnych z nimi niesprawiedliwościami społecznymi!

Histeryzujmy razem!

🩸

W poniedziałek 18.07 zapraszamy na warsztaty arteterapii i rozmowę wokół wykluczenia zdrowotnego, którą poprowadzi HYSTERA – szczegóły już wkrótce!

🩸

HYSTERA (dr Alicja Pawluczuk) to “histeryczna” artywistka. 

Sztuka HYSTERY bywa kiczowata i prowokacyjna, ale przede wszystkim jest histeryczna. 

W swojej aktywistycznej praktyce artystycznej podejmuje ona tematy dyskryminacji menstruacyjnej i niewidocznej niepełnosprawności (w szczególności endometriozy) oraz zajmuje się badaniem kultury technologicznej w ujęciu feministycznym. Ważnym elementem twórczości Hystery jest również podkreślenie wielowymiarowości i intersekcjonalnej tożsamości artystki, która jest jednocześcnie badaczaką technologii, feministaką, migrantkaą, osobą z niepełnosprawnością, i artywistką, oraz próba osadzienia tej tożsamożci osadzić w szerszym kontekście społeczno-technologicznym.

HYSTERA urodziła się w Polsce, studiowała w Szkocji, a obecnie mieszka w Berlinie, gdzie jest rezydentką komuny artystycznej w Hotel die Fabrik. W swojej praktyce czerpie ona z wieloletniego doświadczenia wykluczenia zdrowotnego, a także pracy w mediach i sztuce partycypacyjnej, oraz badań naukowych w dziedzinie humanistyki cyfrowej. 

Wybrane projekty i publikacje: Gendered Pain, Girl Can DoBodyform #painstories,  Endo Art: ‘Women do not even get the privilege of owning their pain’, ’Overthinking female chronic pain: how I’m playing the socially constructed role of a sensible endometriosis patient’, HYSTERICAL artivism: feminist tech – body autonomy – the self
Poczytaj o HYSTERZE w KALTBLUT, Konibi Arts, i Curated by Girls

www.hystera.online
www.instagram.com/hy_stera