Nasze poruszenia: „Gorsze. Jak nauka pomyliła się co do kobiet” Saini Angela

“Gorsze” to książka, którą stawiam na równi z takimi must-read jak “Niewidzialne kobiety” i “Mężczyźni objaśniają mi świat”. To ponownie, napisany tym razem słowami Angeli Saini, zbiór badań, statystyk, które pokazują nierówności społeczne, ekonomiczne, światopoglądowe i przede wszystkim naukowe, których doświadczają na co dzień kobiety.

Bo okazuje się, że badania medyczne są najczęściej robione tylko na próbie jednopłciowej (tak, tak, głównie męskiej), bo tym sposobem jest taniej. Do czego to może prowadzić? Nawet do ciężkim uszczerbków na zdrowiu kobiet, wobec których dopuszczony do ogólnego obiegu specyfik nigdy nie był przetestowany. To jakby zapomnieć, że w ogóle istniejemy. Kolejne miejsce gdzie brakuje naszej reprezentacji.
Autorka bierze też na warsztat teorie o różnicach między mózgiem kobiet i mężczyzny, o potencjalnie wynikających z nich różnicach w zachowaniu obu płci, o niby wyższym współczynniku inteligencji jednej z płci. Pokazuje też mocno przywiązanie naukowców do swoich hipotez.
Poza medycznymi, wskazuje też na badania antropologiczne. Np. na te, które skupiały się tylko na roli mężczyzn, pomijając totalnie rolę kobiet w jakości życia plemion (Hipoteza łowiecka), a okazuje się, że zbieractwo uprawiane przez kobiety w większym stopniu wpływało na dobrostan plemiona niż upolowana przez mężczyzn zwierzyna.

Przytaczam dziś tylko część badań, które autorka pokazuje w książce. Książkę pomimo naukowego tonu czyta się bardzo dobrze, jest napisana przystępnym językiem. Ogromnie polecam przeczytanie jej w całości.

Aneta Pawłowska