KOBIETY Z KOSSAKÓW: spotkanie z Joanną Jurgałą-Jureczką

Inicjatywa_Instytucji Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie w zaskakującym zwrocie akcji pisze kolejną kartę dziedzictwa kobiet z rodziny Kossaków. W niedawnym sporze o zabytkową willę, siedzibę rodziny, najodleglejsze światopoglądowo środowiska nagle zgodziły się ze sobą, wskazując wszystkie na wagę dorobku Magdaleny Samozwaniec, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak. Czy opowiadanie sobie nawzajem historii kobiet, lokalnych herstorii, stwarza możliwość nawiązywania dialogu?


Próby odpowiedzi na to pytanie rozpoczniemy od rozmowy o wielowymiarowości tych kobiet, kobiet z Kossaków, z Kossakówki – willi, która sama skrywa w sobie wiele nieoczywistych opowieści. Spotkanie zainauguruje Program Lato 2021 Inicjatywy_Instytucji.


Naszą gościnią i przewodniczką będzie Joanna Jurgała-Jureczka, historyk literatury, autorka książek „Zofia Kossak opowieść biograficzna”, „Kobiety Kossaków”, „Kossakowie. Biały mazur”, „Kossakowie. Tango”, która badaniem historii rodziny oraz pisaniem o niej zajmuje się od 27 lat. Inne jej książki to „Tajemnice prowincji” i „Siedem spódnic Alicji”. Była dziennikarką, kierownikiem muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Jest laureatką Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.


Ani dzielenie się wiedzą przez naszą gościnię, ani udzielenie nam gościny, ani też Wasza droga Publiczności obecność nie oznacza jednoznacznego poparcia dla postulatu utworzenia „Muzeum HERstorii Sztuki przy Muzeum Rodziny Kossaków jako nowej instytucji miejskiej”.


Chociaż oczywiście w telegraficznym skrócie wyjaśnimy, dlaczego postulujemy utworzenie pod Wawelem agory miejskiej, hyde parku, gdzie w przejrzystych procedurach układania programu wystaw i wydarzeń każda osoba będzie czuła się reprezentowana oraz w bezpiecznej przestrzeni dostanie możliwość wychodzenia poza swoją bańkę i konfrontowania wątpliwości. Bez cenzury, bez przemocy, z szacunkiem do granic własnych oraz innych.

Spotkanie poprowadzi Aśka Warchał-Beneschi, Inicjatorka Inicjatywy_Instytucji.
Zapraszamy!