Muzeum Rodziny Kossaków …czyli że co? Odpowiedzi ws. Kossakówki

Spotkanie w odpowiedzi na drugą już koncepcję zagospodarowania Kossakówki przez aktualnego zarządcę, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, zaprezentowaną 13.07.21. Przedstawiony materiał wideo, pomimo słów wstępu – szeroko cytowanych przez media – o roli w historii polskiej 3 malarzy: Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków oraz 3 piszących kobiet: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec, Zofii Kossak-Szczuckiej, ukazuje plany o znalezieniu miejsca w Kossakówce tylko dla jednej z wymienionych kobiet, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.


Pozostaje zapytać: „Muzeum Rodziny Kossaków …czyli że co?”
środa, 21.07.21, 19:30
Plac Matejki 4, pracownia rzeźby ASP


Odpowiedzą:Rafał Podraza o Magdalenie Samozwaniec i dlaczego jej pominięcie na ekspozycji w Kossakówce nie jest możliwością,Joanna Jurgała-Jureczka o genius loci Kossakówki, wyjątkowej historii, atmosferze i potencjale miejsca,Aśka Warchał-Beneschi na przykładach o tym, czym dla lokalnej społeczności mogą być współczesne muzea, także te małe.


Wszystkie osoby biorące udział w wydarzeniu (prezentujące, publiczność, goszczące nas) mogą mieć własne wizje wymarzonej instytucji kultury w willi Kossakówka oraz na przyległym terenie.


Rafał Podraza – cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec, dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, autor książek m.in. „Magdalena, córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec”, „Wojciech Kossak”, „Córka Kossaka. Wspomnienia o Magdalenie Samozwaniec”, przygotował do druku „Z pamiętnika niemłodej już mężatki” i „Moja siostra poetka” Magdaleny Samozwaniec.

Joanna Jurgała-Jureczka – historyk literatury, autorka książek „Zofia Kossak opowieść biograficzna”, „Kobiety Kossaków”, „Kossakowie. Biały mazur”, „Kossakowie. Tango”, która badaniem historii rodziny oraz pisaniem o niej zajmuje się od 27 lat. Inne jej książki to „Tajemnice prowincji” i „Siedem spódnic Alicji”. Była dziennikarką, kierownikiem muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Jest laureatką Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

Aśka Warchał-Beneschi – historyczka sztuki, a od 2019 roku herstoryczka sztuki, od pierwszej edycji jej autorskiego Kursu Historii Sztuki Kobiet. Popularyzuje twórczość kobiet oraz analizuje przedstawienia kobiet w sztuce na Instagramie jako @notatki.z.historii.sztuki. Inicjatorka Inicjatywy_Instytucji Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie przy Muzeum Rodziny Kossaków.