Herbatka emancypacyjna w rocznicę potwierdzenia praw wyborczych kobiet. Premiera Nr 2 zina „Ariadna”

Klacz jaka jest, każda widzi.

~~

Zapraszamy na spokojną premierę drugiego numeru herstorycznego zina „Ariadna” wydawanego co miesiąc przez Muzeum HERstorii Sztuki w Krakowie. Tematem numeru jest koń. Spotykamy się więc pod rzeźbą konia, czyli pod „Zieme” maltańskiego artysty Austina Camilleriego na Placu Św. Ducha. Koń ten nie ma nogi, co poddaje w wątpliwość europejską tradycję posągu konnego, czyli „[być] może najbardziej wszechobecnego symbolu władzy i autorytetu, zwłaszcza władzy i autorytetu rządzącego”. Zaskoczyło mnie, jak bardzo przekaz tej pracy, napotkanej przeze mnie zupełnym przypadkiem, jest spójny z moimi rozważaniami o upamiętnianiu (oraz jego braku) kobiet w przestrzeni publicznej (a także dlaczego kocham i nienawidzę rzeźby z brązu).

W numerze:

– Kowbojki Marceliny Amelii
– Konie Małgorzaty Drohomireckiej, Karoliny Jabłońskiej i Rosy Bonheur
– Klacz Leonora Carrington według Śomi Śniegockiej
– Narodowe konie, ale nie polskie, piórem Emiliany Konopki
– Śmierć konia, czyli archiwalne reakcje na „Piramidę zwierząt” i odpowiedź na nie Katarzyny Kozyry
– Po śmierci rodzi się hybryda (z LELE Art Space w Warszawie)

Przypominamy, że tak „Ariadnę”, jak i wszelką działalność Muzeum HERstorii Sztuki wesprzeć można do końca listopada w kampanii crowdfundingowej. Jako członkinie inicjatywy obywatelskiej oferujemy w niej różne nasze umiejętności niebywałe: https://wspieram.to/ariadna_zin_muzeum_herstorii_sztuki

W zupełnie innej lecz niemniej ciekawej formie o polskiej tożsamości narodowej w kontekście numeru „Koń” rozmawiać będę z Emilianą Konopką znaną poza światem akademickim jako @utule_thule na livie „Polka, czyli kto?”, na moim Instagramie @notatki.z.historii.sztuki, 30.11 o 20:00.

Pozdrawiam i zapraszam,

Aśka Warchał-Beneschi