PAMIĘĆ ULICY – warsztaty o nadawaniu nazw ulicom. Cykl wydarzeń o pamięci zbiorowej

Zapraszamy na pierwsze wydarzenie z cyklu:

𝗹𝗹𝗲 𝗱𝗮ł𝗯𝘆𝗺, 𝗯𝘆 𝘇𝗮𝗽𝗼𝗺… 𝗽𝗮𝗺𝗶𝗲̨𝘁𝗮𝗰́ 𝗖𝗶𝗲̨! 𝗖𝘆𝗸𝗹 𝘄𝗮𝗿𝘀𝘇𝘁𝗮𝘁𝗼́𝘄 𝗼 𝗽𝗮𝗺𝗶𝗲̨𝗰𝗶 𝘇𝗯𝗶𝗼𝗿𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗶 𝘇𝗮𝗽𝗶𝘀𝘆𝘄𝗮𝗻𝗶𝘂 𝗛𝗘𝗥𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗶.

ZAPISY: forms.gle/LYNc3Ys7M1beDnmN6

❧ ❧ ❧ Warsztaty „Pamięć ulicy – o nadawaniu nazw” to wydarzenie dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się jak skutecznie przeprocesować wniosek o nadanie nazwy ulicy. ❧ ❧ ❧

💰 Wydarzenie jest bezpłatne
✍🏼 Zapisy poprzez formularz w linku Bilety.

W historii Krakowa nie brakuje wybitnych postaci. Jednak tylko niektóre z nich doczekały się upamiętnienia w formie pomnika, szkoły czy ulicy ich imienia. Wśród nich ogromną większość stanowią mężczyźni – tylko 7% krakowskich ulic poświęconych jest kobietom, mimo, że przecież co roku w naszym mieście rodzi się tyle samo dziewczynek, co chłopców.

Uważasz, że to niesprawiedliwe❓ Weź sprawy w swoje ręce❗️

Masz na myśli jakąś postać, która jak mało kto zasłużyła na otoczenie honorami, a jednak jeszcze się tego nie doczekała❓

Zapisz się i przyjdź! Na warsztatach dowiesz się:

✅ Jak złożyć wniosek obywatelski do swojego samorządu z prośbą o to, żeby jedna z ulic w Twojej okolicy otrzymała imię zapomnianej bohaterki lub bohatera.
✅ Jaką drogę przejdzie wniosek, zanim jego patron lub patronka stanie się częścią kolektywnej pamięci mieszkańców Twojego miasta czy gminy.
✅ Owocem naszego spotkania będzie gotowy dokument, który możesz zanieść prosto na dziennik podawczy urzędu 💪🏼🤓

❗️Weź ze sobą komputer, będziemy pracować nad wnioskami w czasie rzeczywistym. Jeśli to dla Ciebie kłopot, napisz do nas postaramy się pomóc.

—-
Spotkanie poprowadzi Alicja Zioło.
Alicja jest licencjonowaną przewodniczką po Krakowie i autorka bloga „Chodźże na wycieczkę!”, niezależną aktywistką dbającą o zabytki i dziedzictwo niematerialne Krakowa. Jest „matką chrzestną” dwóch krakowskich ulic – ul. Dawida Altera Kurzmanna i ul. Marii Orwid.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum HERstorii Sztuki, a gospodarzem Muzeum Komiksu.

Cykl wydarzeń ma na celu zwiększenie widoczności kobiet w przestrzeni publicznej i pamięci zbiorowej, szerzenie rzetelnej wiedzy popartej faktami.

Składa się z trzech spotkań w formie warsztatowej:

1. Nadawanie nazw ulicom, podczas którego nauczymy się jak realnie wpływać na przestrzeń publiczną.

2. Tworzenie haseł w Wikipedii – propagujemy dostęp do rzetelnej wiedzy.

3. Pisanie HERstorii (ale nie tylko) – warsztaty ze storytellingu. Jak zamienić okruch pamięci w opowieść.

Zapraszamy!

Niech wieść się niesie – udostępnij wydarzenie, zaproś znajomych, użyj hasztaga:
#piszemyherstorie 🙌🏼

Warsztaty są bezpłatne. Zachęcamy do wsparcia naszej inicjatywy podczas wydarzenia symboliczną kwotą 15 zł lub więcej. To pozwoli nam robić jeszcze więcej i działać sprawniej. Dziękujęmy!