Pisanie opowieści rodzinnej: warsztat storytellingu

Jedna anegdota może stać się początkiem rodzinnej sagi. Wystarczy osoba, która ją dobrze opowie. 🙂

W związku z ograniczoną ilością miejsc obowiązują zapisy pod poniższym linkiem: https://forms.gle/L3yA6n8hzjF3UGdp7

Jak skrawki wspomnień złożyć w pasjonującą opowieść? Jak stworzyć frapującą historię rodzinną mając garść faktów i całe mnóstwo luk? Z pomocą przychodzi storytelling – nauka oraz metoda tworzenia narracji, czyli opowiadania historii. Na warsztacie przybliżymy tajniki opowiadania w kontekście rodzinnej pamięci. Przekonamy się, jak wiele zyskujemy przywołując wspomnienia naszych przodków – i co zrobić, aby przekazać je dalej.

Na warsztacie zobaczysz, że zanurzenie się w tajemnicach i nieznanych faktach rodzinnych może być dla każdego wspaniałą przygodą i nietuzinkową formą spędzania czasu. 🧐 Nie trzeba być pasjonatką genealogii ani historyczką – wystarczy odrobina zainteresowania rodzinną przeszłością albo opowiadaniem historii.

Na warsztacie nauczysz się:
🔍wykorzystywać narracyjny potencjał anegdot, wydarzeń, pamiątek
🔍zbierać informacje o osobach, po których przetrwała jedna fotografia
🔍tworzyć barwne opowieści oparte na faktach i wspomnieniach
🔍przedstawiać swoich przodków jako wielowymiarowe i intrygujące postaci

W czasie warsztatu skupimy się na skonstruowaniu narracji i sposobach docierania do brakujących faktów. Każda osoba wyjdzie ze strukturą opowieści lub fragmentem napisanego tekstu oraz masą pomysłów, co jeszcze można zrobić z rodzinnymi historiami. Skoro powstała Saga Rodu Forsyte’ów, dlaczego nie może powstać Saga Rodu Michalczewskich, Lubańskich, czy Kowalskich? 🙂

Co przygotować?
⭐️ otwartą głowę
⭐️ chęć opowiadania.
⭐️ poza tym można przynieść zdjęcie, przedmiot lub wybrać frapujące wspomnienie rodzinne. (Prababcia, która osiwiała w jedną noc? Dziadek z drugą rodziną w Argentynie? Dwaj bracia, którzy sto lat temu poślubili dwie siostry – tak, to ich szukamy!). My też przygotujemy inspiracje i przedmioty, które będzie można wykorzystać w opowieści.

Daj się zaskoczyć potencjałowi rodzinnej historii!

Narracje rodzinne rządzą się swoimi prawami. Z jednej strony potrzebują dobrze osadzonych faktów, gdyż każdy najbardziej chce słuchać o sobie, swojej przodkini, swoich sprawach – z drugiej emocjonalnego napięcia. Połączenie tych dwóch elementów wymaga umiejętności i odwagi. Naszą przewodniczką po tym zadaniu będzie Zofia Ozaist-Zgodzińska. Dzięki niej przekonacie się, że Wasza rodzina, ma ekscytujące i fascynujące perypetie, którymi warto podzielić się z innymi. Zofia nie tylko pomoże Wam odkryć rodzinne historie, ale i ubrać je w zachwycającą opowieść. 🥰

Warsztaty są częścią cyklu spotkań o pamięci zbiorowej i zapisywaniu HERstorii “Ile dałbym, by zapom… pamiętać Cię”. Za nami już udane i owocne spotkania omawiające nadawanie nazw ulicom oraz edytowania Wikipedii

Zofia Ozaist-Zgodzińska – według spisu powszechnego „zawód wykonywany: literat – tworzenie innych tekstów literackich”, konkretnie tekstów edukacyjnych o historii i o historii sztuki. Szuka najlepszych sposobów udostępniania sztuki dawnej i przekazywania wiedzy. Bada, jak sposób przekazywania informacji wpływa na odbiorcę kultury.
Aktualnie przygotowuje pracę o zmianach w wykorzystywaniu źródeł historycznych przy opisywaniu historii dla masowych czytelników. Powieścią historyczną zajmuje się od strony naukowej jako badaczka, rozrywkowej jako czytelniczka i praktycznej jako pisarka.
Społeczniczka, w wolnych chwilach zakłada muzeum – Muzeum HERstorii Sztuki jako nową instytucję publiczną w Krakowie.

Wydarzenie jest bezpłatne. Aby wesprzeć naszą inicjatywę zachęcamy do pozostawienia wolnego datku w trakcie warsztatów.

5.03.2022 godz.10.00-12:00
ul. Sarego 7

Zapraszają:
Muzeum HERstorii Sztuki oraz Muzeum Komiksu