Jak napisać abstrakt na konferencję naukową?

Nie pisałeś/aś nigdy abstraktu i nie wiesz do końca jak się do tego zabrać? Zastanawiasz się nad udziałem w konferencji i chcesz, aby Twoje zgłoszenie było jak najlepsze? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

  • Wybór zagadnienia: W opisie konferencji najczęściej znajdziesz spis proponowanych zagadnień. Przejrzyj go i podkreśl te, które Cię zainteresują (może piszesz pracę roczną na podobny temat albo niedawno usłyszałeś/aś na wykładzie o utworze wpisującym się w jedno z zagadnień).
  • Zawężenie tematu: Pamiętaj, że temat wystąpienia nie może obejmować całego zagadnienia – byłby wtedy zdecydowanie zbyt szeroki, a przez to niemożliwy do zrealizowania w 20 minut (!). Jeśli więc wybrałeś/aś „obrazy kobiet w literaturze pozytywizmu”, zajmij się np. dwiema-trzema wybranymi nowelami Marii Konopnickiej, a jeżeli interesuje Cię szkolna recepcja literatury pozytywizmu, przedstaw analizę konkretnego przykładu, np. szkolną lekturę Mendla Gdańskiego.
  • Selekcja materiału do analizy: Ten krok to podstawa do udanego wystąpienia! Możesz zdecydować się na case study (analizę jednego, wybranego przypadku) lub na porównanie 2-3 dzieł. Odwoływanie się do kilkunastu utworów bez pogłębionej analizy żadnego z nich wprowadzi tylko niepotrzebny chaos myślowy, który może przełożyć się na słabą jakość wystąpienia.
  • Przegląd literatury: Przed napisaniem abstraktu koniecznie przejrzyj istniejącą literaturę przedmiotu. Pozwoli Ci to usytuować swój pomysł na interpretację utworu czy zjawiska na tle istniejącego stanu badań. W ten sposób będziesz też miał/a pewność, że nie powtarzasz cudzych wniosków interpretacyjnych – im bardziej oryginalna wyda się komisji Twoja praca, tym lepiej!
  • Pisanie abstraktu: W abstrakcie powinny się znaleźć informacje takie jak: problem badawczy i cele, metodologia, kluczowe argumenty i wnioski. Nie warto natomiast umieszczać w nim streszczania utworów, które masz zamiar omówić w wystąpieniu. 
  • Korekta: Po napisaniu abstraktu koniecznie przeczytaj go jeszcze raz, popraw ewentualne błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne itd. Upewnij się też, że osoba postronna będzie miała szansę zrozumieć Twój tok myślenia. 

Autorka: Paulina Żarnecka

Czekamy na Wasze zgłoszenia! Można je wysyłać do końca miesiąca na adres: pozytywistki@gmail.com.