Projekt Herstoria w szkole podstawowej

Kiedy pierwszy raz zetknęłyście/ zetknęliście się z pojęciem Herstorii? W jakim momencie  zaczęliście/ zaczęłyście zastanawiać się nad tym, że w historii brakuje perspektywy kobiecej? Dzięki zaangażowanej nauczycielce Izabelli Lankosz, grupa uczennic i uczniów poznała zagadnienia herstoryczne już w szkole podstawowej. Na włączenie większej ilości kobiet do podręczników będziemy musiały/ musieli jeszcze pewnie trochę poczekać, jednak już teraz w szkołach #dziejesięherstoria.

Młodzież z Kangurowej Szkoły Podstawowej w Krakowie dostała szansę zapoznania się z dorobkiem nieznanych sobie kobiet oraz zastanowienia się nad lukami w wiedzy i sposobami ich zapełniania. W trakcie “Tygodnia Projektów” jednym z tematów, które zostały przedstawione do wyboru była właśnie Herstoria. Miałyśmy ten zaszczyt, że zostałyśmy zaproszone na zajęcia otwierające prace przy projekcie. Opowiedziałyśmy o naszych działaniach oraz o pojęciu herstorii. Nad ciastem, w szkolnej klasie toczyły się rozmowy o postaciach kobiecych, o tym jak tworzony jest przekaz historyczny i od czego zależy czy coś zostanie zapamiętane. Ważnym elementem było zastanowienie się jakimi tematami zajmie się grupa projektowa. Na szczęście herstoria jest na tyle szeroka, że każdy jest w stanie znaleźć w niej interesujące dla siebie wątki. Wśród uczniowskich pomysłów pojawiały się: sztuka, wojskowość, wyprawy podróżnicze czy sportowe zmagania.

Uczennice i uczniowie zdecydowali się, że przez kolejne dni projektu będą opracowywać grę planszową. Jednak nie było to jedyne zadanie postawione przed nimi! Nauczycielki poprosiły również o przygotowanie wycieczki szlakiem kobiet. Wymagało to dociekliwości w zdobywaniu wiedzy oraz odpowiedniego planowania, tak aby dobrze odnaleźć się w rolach przewodniczek i przewodników po Krakowie. Po rozmowach wnioskujemy, że było to doświadczenie, które zostanie w pamięci uczestniczek i uczestników projektu na długo. Mijając Kossakówkę, gdzie tworzyły niezwykłe kobiety, czy budynki uniwersytetu, gdzie uczyły się pierwsze studentki, będą wspominać jak sami odkrywali ich losy.

Wielkie brawa należą się nauczycielkom odpowiedzialnym za projekt: Izabelli Lankosz, Małgorzacie Michalskiej, Blance Antoniewicz-Goraj. Przygotowały kompleksowy oraz ekscytujący harmonogram zajęć pokazujący złożoność herstorii. Przedstawiały m.in. prezentację o sztuce kobiet oraz lekcję dotyczącą tworzenia nazwisk. Połączenie trzech przedmiotów: historii, plastyki oraz języka polskiego pozwoliło na dogłębne zgłębienie tematu. 

W efekcie bardzo intensywnego tygodnia powstała gra planszowa, która prezentowała kobiece sylwetki. Miały one specjalnie wykonane karty postaci, na których znajdowały się wyjściowe statystyki oraz specjalne zdolności inspirowane wydarzeniami oraz osiągnięciami z życia wybranych kobiet. Do ich stworzenia potrzeba było zapoznania się z biografią oraz działaniami bohaterek. 

W tydzień uczennice i uczniowie stworzyli herstoryczną planszówkę. Wymagało to od nich pracy zespołowej, przygotowania materiałów oraz wyszukiwania treści. Jak sami mówili herstoria to odkrywanie historii na nowo, gdy znamy już jakieś fakty, ale dowiadujemy się o innej perspektywie. Grupa zdobyła nie tylko wiedzę, ale również metody weryfikacji informacji. W przyszłości poznając różne relacje historyczne z pewnością zadadzą pytanie: a czy nie mam tam zapomnianych lub nie opowiedzianych herstorii?