Nasze poruszenia: „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” Anna Kowalczyk

Książka „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” Anny Kowalczyk jest – jak sama autorka wskazuje – zaproszeniem. Zaproszeniem do odkrycia historii być może nam nieznanej, odległej i nie zawsze zrozumiałej. Opowieść o dziejach polskich kobiet przedstawiona jest w bardzo przystępny sposób. Rozdziały podzielone są na kategorie takie jak: prawa kobiet, religia, sztuka czy edukacja. Autorka pozwala nam więc uczestniczyć w podróży po różnych aspektach życia ukazując w nich wybitne Polki i ich dokonania. Udowadnia, że nie istnieje historia bez kobiet i że nie jest to wcale krótka historia. Prawie czterysta stron tekstu opatrzonych jest niezwykłymi ilustracjami Marty Frej.
Co w niej najbardziej porusza? To, że mamy tyle niezwykłych przodkiń, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Zwykłe kobiety, takie jak my, które podjęły niezwykłe decyzje zmieniające bieg zdarzeń. Dlaczego jeszcze warto sięgnąć po tę książkę?

„Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich” przypomina nam, że każda z nas niesie ze sobą swoją własną opowieść. Uświadamia nam, że żyłyśmy dotąd w świecie męskich autorytetów, z którymi czasami trudno nam było się utożsamiać. Odkrywając brakującą połowę dziejów, tę kobiecą, być może odkrywamy brakującą część nas samych. Jak mówi autorka: „Bo chociaż tyle nas różni i tak naprawdę nigdy ich do końca nie zrozumiemy, to może dzięki temu przynajmniej siebie zrozumiemy nieco lepiej. A to już coś. Całkiem sporo nawet.”
~Aneta Lach